Blog

Když knihomolové vybírají jméno pro holčičku

autor: | 8. 4. 2024 | Ostatní

A je to tu… Před pár měsíci jste si při zpozorování dvou tenkých čárek na testu uvědomili, že se vám navždy změní život. Když už se s novou skutečností srovnáte a pomalu se začnete připravovat na nové „my“, čeká vás ještě jeden důležitý úkol. Vybrat tomu malému tvorečkovi jméno, které ho bude provázet celým životem. Zatímco někteří už mají od dětství jasno, jak svému potomkovi budou říkat, ti ostatní teprve začínají lovit v paměti. Poslouží jako inspirace někdo z okolí? Či snad oblíbená slavná osobnost? Nebo je lepší držet se rodové tradice, a dítě tak „zdědí“ jméno po babičce? Naštěstí my, knihomolové, máme ještě jeden velký zdroj inspirace. Všechny ty tucty knih, jež jsme přečetli, a jejich hrdiny, kteří nás něčím zaujali. A že je z čeho vybírat.

Jak jsem tedy při pátrání pochodila já? Pojďme se na to podívat. Zaměřila jsem se na ženská jména, protože pro mě byla v době psaní aktuální.

Stará literatura

Kde jinde začít než Biblí: Knihou knih, jež představuje obrovskou studnici inspirace. Například rovnou ve Starém zákoně najdeme Sáru, pramatku židovského lidu, nebo třeba její snachu Rebeku, manželku Izáka. Oblíbené bývají také namátkou třeba Ráchel, Miriam nebo Ester. Pro ty, kteří hledají něco více neobvyklého, mě napadá Rút, Abigail nebo Salome. Mohla bych tu tahat z rukávu další úlovky, ale zkuste si Bibli prolistovat sami a budete se divit, na jaká zajímavá jména natrefíte – třeba takovou Batšebu asi v Česku jen tak nepotkáte. 

Já se mezitím posunu směrem k antice. Inspiraci můžeme najít přímo v Homérově známém příběhu hrdiny Odyssea, kterému stála po boku jeho věrná manželka Pénelopé. V našich končinách jméno určitě neobvyklé, co myslíte? Co se pak týče eposu Ilias od stejného autora, napadá mě jako první bájná trojská Helena, kterou všichni obdivovali pro její krásu. I když je pravda, že v Čechách se k tomuto jménu vážou jiné konotace než zrovna Trója.

Další hrdinka, která mě už na střední škole v hodinách českého jazyka zaujala, je odvážná dcera Agamemnóna, jež se rozhodla pomstít otcovu smrt – Elektra. I když uznávám, budoucí rodiče musí počítat s tím, že s ryze českým příjmením bude tohle jméno trochu budit pozornost.

Středověk a renesance

Posuňme se po časové ose trochu dále. Pro milovníky středověké literatury tu mám oblíbený rytířský epos a s ním opět pro nás netradiční jméno Isolda a nebo třeba renesančního Danteho Alighieriho a jeho Božskou komedii věnovanou osudové lásce s poetickým jménem Beatrice

Nedá mi to nezmínit také mistra Shakespeara. Zatímco Julie by asi moc pozdvižení nevzbudila, taková Ofélie nebo Desdemona by ve třídě byla určitě jediná. 

Klasici

A teď už šup ke klasikům, které všichni milujeme. Jako první zamířím do Německa a přiznám se, že Goethova Lotta z Výmaru je jméno, které nám při výběru zůstalo ve finální dvojici, avšak nakonec těsně nevyhrálo. Mít tak ale ještě jednu dceru, byla by to malá Lotka.

Další známý klasik, Edgar Allan Poe, ve své básni Havran použil krásné jméno Lenora.  Zesnulá láska hlavního hrdiny, kterou osaměle volá do tmy? Víc poetické jméno asi nenajdete.

Když už jsme u té lásky, ruský romantismus v čele s Puškinem mi pak vždy evokuje postavu Taťány z Oněgina: jméno, které je podle mě v Česku neprávem málo používané. Stejný případ je i Nora od Ibsena. Schválně zkuste z hlavy spočítat, kolik znáte Nor a Taťán.

Kdo by pak chtěl trochu více vybočovat z řady, je tu francouzský autor Émile Zola a jeho Nana. Krátké, jemné, ale zároveň i úderné. 

A abychom to zase oživili něčím trochu bizarním, co třeba hrdinka Rowena z románu Ivanhoe skotského autora Waltera Scotta?

Dětské knihy

Často nám už v dětství nějaké jméno utkví v paměti a celý život čekáme, zda ho budeme moct pro naše dítě „použít“. A tak když jsem ve školce potkala holčičku Roničku, hned jsem přemýšlela, zda její rodiče jako malí hltali příběh Ronjy, dcery loupežníka ze stejnojmenné knihy od Astrid Lindgrenové. 

A nemusíme chodit ani do zahraničí, takové víla Amálka nebo Ája od Fíka určitě ovlivnily spoustu čtenářů už od mala. 

20. století a současná literatura

Kdybych měla vyjmenovat všechna zajímavá jména, která se objevila v literatuře od počátku minulého století, byli bychom tu do zítřka. A tak jsem se rozhodla pro jeden krásný příklad za všechny: Když už jsem v úvodu zmiňovala Odyssea, proč se na něj nepodívat ještě jednou. Avšak tentokrát mám na mysli neméně známou knihu Odysseus od Jamese Joyce. Manželka hlavní postavy se jmenuje Marion, ale říká se jí Molly. A to jsou podle mě hned dva skvělé tipy, které nám pěkně ladí i s českými příjmeními, co myslíte? 

Současná literatura pak čtenáře při výběru jména pravděpodobně ovlivňuje nejvíc. Možná v Česku potkáme nějakou tu Hermionu nebo i Lunu, ale Lily dnes určitě najdeme skoro v každé třídě. Krásné jméno pro hrdinku svojí knihy Klub rváčů vybral i Chuck Palahniuk, a to Marla. Mimochodem, tohle jméno zvolila pro svoji dceru i oblíbená česká spisovatelka Petra Soukupová. Kolegové z redakce mě také upozornili na další zajímavé jméno, a to na Tyldu, která se objevuje v knize Otec prasátek od Terryho Pratchetta. I na takové netradiční jméno můžeme díky naší vášni pro čtení narazit.

Můj stručný souhrn je opravdu jen malinkatý výřez z množství zajímavých jmen, která nám literatura nabízí. A jak jste na tom vy? Máte nějaké vysněné jméno, na něž jste narazili při čtení knihy a dali jste nebo byste ho chtěli dát svému dítěti? Pojďme si navzájem předat tipy.

Autor: Pavlína Peťovská

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Ke knihám Ivana Olbrachta se typický středoškolák příliš často nedostane. V maturitní četbě se sem tam mihne Golet v údolí, ale jinak je Olbracht autorem spíše pro studenty bohemistiky. Přesto bych dnes chtěla poukázat na jedno dílo, konkrétně na jednu literární...

Václav Bolemír Nebeský aneb kdo byl milenec velké spisovatelky?

Václav Bolemír Nebeský aneb kdo byl milenec velké spisovatelky?

Václav Bolemír Nebeský, v době národního obrození velmi oblíbený básník, který byl dokonce považován za nástupce Máchy. Dnes ho ale známe spíše jako milence spisovatelky Boženy Němcové. Pojďme si představit muže, jehož talent byl zapomenut. Václav Bolemír Nebeský se...